Gradska biblioteka na 61. Sajmu knjiga

Gradska biblioteka „Vladislav Petković Dis“ na ovogodišnjem 61. Međunarodnom sajmu knjiga u Beogradu otvorila je novi ciklus promocija pod nazivom „Izdavačke tačke“. Svoju izdavačku delatnost Biblioteka je predstavila prvog sajamskog dana, u ponedeljak, 24. oktobra u 15 časova u sali „Ivo Andrić“.

Foto: GB "Vladislav Petković Dis"
Foto: GB „Vladislav Petković Dis“

Ciklus „Izdavačke tačke“ predstavlja neprofitne izdavače koji su značajni za nacionalnu kulturu i istoriju književnosti, a koji su „nevidljivi“ za širu javnost. Gradska biblioteka je velikim brojem objavljenih izdanja zaslužila pažnju organizatora i bila pozvana da otvori ciklus promocija na kojoj su govorili: dr Dragan Hamović, savetnik ministra kulture i informisanja i viši naučni saradnik na Institutu za književnost i umetnost, dr Jovan Pejčić, kritičar, istoričar književnosti, esejist, antologičar, univerzitetski profesor. Hamović i Pejčić, osvedočeni poštovaoci rada Gradske biblioteke svoj radni vek takođe su započeli u bibliotekama. Izdavaštvo čačanske Biblioteke koje je započelo davne 1969. godine objavljivanjem „Programa razvoja 1970-1975“ predstavili su  Danica Otašević, dr Bogdan Trifunović i Marija Radulović.

Dr Dragan Hamović je istakao veliki značaj manifestacije „Disovo proleće“ za srpsku kulturu koja je svojim pratećim publikacijama, posebno knjigama mladih autora dala veliki doprinos književnosti. Dr Jovan Pejčić je govorio o značaju pisane reči i važnosti zaštite zavičajne građe kroz izradu bibliografija i objavljivanje knjiga zavičajnih autora.

„Srpska istorija književnosti neće biti oštećena neobjavljivanjem nekog bestselera iz izbora Njujork Tajmsa ili Bukerove nagrade, ali bi bila na velikom gubitku bez knjige nepoznatih priča Danice Marković „Kupačica i zmija“ koju je zahvaljujući bibliotekaru Mariji Orbović objavila biblioteka u Čačku 2003. godine ili bibliografiji o Siniši Paunoviću, dr Đorđu Đukiću, časopisima Gradac, Polet, Vrelo i drugih“, istakla je Danica Otašević.

Foto: GB "Vladislav Petković Dis"
Foto: GB „Vladislav Petković Dis“

Izdavaštvo Biblioteke odvija se na nekoliko koloseka: štampanje publikacija koje prate „Disovo proleće“, izrada bibliografija i objavljivanje zaostavštine zavičajnih autora i publikacija koje se odnose na bibliotekarstvo. Danica Otašević govorila je o edicijama „Knjiga gosta“, „Tokovi“ „Katalozi izložbi“, naučnim skupovima i zbornicima o Disu, Danici Marković, Aleksandru Ristoviću  i Branku V. Radičeviću kao i o 47 brojeva časopisa „Disovo proleće“ koji su trajni hroničari Disovih svečanosti od 1971. godine.

Direktor čačanske Biblioteke, dr Bogdan Trifunović govorio je o posvećenosti čačanskih bibliotekara u izradi zavičajnih bibliografija i publikovanju lokalne baštine. Biblioteka je objavila 19 bibliografija, a u zavičajnoj biblioteci „Vrela“ od 1983. godine objavljeno je osam knjiga. Veliki doprinos unapređenju bibliotekarske struke daje časopis „Glas biblioteke“ koji izlazi od 1988. godine, a do sada je objavljen 21 broj.

„Za skoro pet decenija bavljenja izdavaštvom, Gradska bibliteka je srpsku književnost obogatila sa oko 200  naslova knjiga i pokrenula dva časopisa“, kazala je bibliotekar  Marija Radulović. Ovom prilikom je istaknuto da većina publikacija ima svoje elektronsko izdanje dostupno korisnicima na sajtu Biblioteke.

Na ovom najvećem prazniku knjige u regionu Gradska biblioteka imaće još jednu promociju. U petak, 28. oktobra u 13 časova na „Platou Miloša Crnjanskog“ biće predstavljeni laureati 53. „Disovog proleća“, Tomislav Marinković i Mladi Dis Ognjen Obradović. Tom prilikom govoriće Petar Arbutina, Petar Matović, Danica Otašević i Ognjen Obradović.  Na trpezu srpske književnosti Gradska biblioteka prilaže knjige laureata „Izdvojene tišine“ i „Oticanja“.

Među 450 izdavača na 61. Međunarodnom sajmu knjiga u Beogradu značajno mesto zauzima čačanska „Pčelica“ sa svojim brojnim izdanjima za decu, kao i IK „Legenda“.

PressLider

Ostavite odgovor

Komentari objavljeni na portalu PressLider nisu stav vlasnika, niti redakcije portala. Molimo Vas da prilikom komentarisanja tekstova ne koristite govor mržnje, pretnje, psovke, kao ni uvrede na verskoj, nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi. Zabranjeno je postavljanje reklamnih linkova, kao i pornografskog i politički ekstremnog sadržaja. Redakcija PressLider zadržava pravo da ne objavi komentare neprimerenog sadržaja, kao i one koji sadrže osvrt na nečiji privatan život i ličnost.

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *