Lepa reč i pomoć starima i usamljenima

Program su sredstvima od oko 1,8 miliona dinara finansirali Ministarstvo za rad, zapošljavanje, socijalna i boračka pitanja i Opština Nova Varoš.

Efektima ovog vida socijalne podrške zadovoljni su i, kako u nadležnoj ustanovi, tako i sami korisnici iz Nove Varoši, Rutoša, Radoinje, Božetića, Bukovika, Bistrice, Drmanovića, Vilova, Vraneša i Seništa. Njih 60 je moglo da računa na pomoć negovateljica u nabavci osnovnih životnih namirnica i lekova, obavljanju elementarnih kućnih poslova, održavanju higijene, ali i u društvu, razgovoru i toploj ljudskoj reči koja ovim usamljenim ljudima često više znači nego materijalna podrška.

Foto: Danas
Foto: Danas

Jedna od korisnica usluge pomoći u kući je i Fatima Bajrović (86) iz Nove Varoši. O njoj brinu njeno četvoro dece, ali joj je pomoć gerontodomaćice Aleksandre Vefić (43) više nego dobrodošla.

– Mnogo mi znači, posluša me kao da je moje dete. Brine da na vreme uzmem lekove, ode do prodavnice, stara se o čistoći, a nije joj teško ni da skuva ili spremi neki kolač, priča ova vremešna starica koja zbog bolesti retko izlazi iz kuće. Aleksandra, po zanimanju poljoprivredni tehnolog, još od sredine 90-ih bezuspešno traži stalno zaposlenje. Plata od petnaestak hiljada dinara koju već unazad tri godine prima kao negovateljica značajna joj je dopuna kućnog budžeta.

– Poboljšanje finansijske situacije jeste bio motiv da se prijavim za ovaj posao, ali je prisutan i osećaj humanosti i spoznaje da ste u prilici da sa starim, bolesnim i najčešće usamljenim ljudima popričate i saslušate njihove probleme i potrebe, ističe Aleksandra, koja je još 2013. godine u okviru tadašnjeg programa pomoći u kući prošla obuku i stekla sertifikat za obavljanje posla gerontodomaćice. Ona i njenih devet koleginica su u proteklih pola godine po četiri sata dnevno šest dana u sedmici negovale po šest korisnika po selima odnosno u samom gradu.

Direktorka Centra za socijalni rad Jelena Leković kaže da su zahvaljujući ovom projektu, članovi staračkih domaćinstava mogli da ostanu da žive tamo gde se osećaju najsigurnije – u vlastitom domu, u porodičnoj sredini jer se takvi korisnici jako teško opredeljuju za smeštaj u neku od ustanova socijalne zaštite. Projektom je afirmisano i zapošljavanje Novovarošanki lošijeg imovinskog stanja.

– Pomoć u kući za stare osobe je usluga u oblasti socijalne zaštite koju je lokalna samouprava definisala kao jednu od primarnih s obzirom na nepovoljnu starosnu strukturu stanovništva u opštini. Proteklih godina smo zahvaljujući ovom i sličnim projektima uspeli da obezbedimo kontinuitet u pružanju ove usluge za koju suštinski postoji potreba i veliko interesovanje korisnika. Zbog birokratskih zavrzlama i određenih zakonskih procedura koje su u suprotnosti sa Zakonom o socijalnoj zaštiti, Centar neće moći da u narednom periodu bude nosilac ovakvog programa, ali će to raditi u saradnji sa udruženjem građana „Plenum“ koje je za projekat pružanja pomoći u kući starim licima dobilo „zeleno svetlo“ resornog Ministarstva i očekujemo da ćemo korisnicima biti na usluzi već od narednih nekoliko dana pa sve do kraja ove godine – ističe Leković. Ona je, inače, u pratnji socijalnih radnica tokom prošle sedmice započela obilazak dosadašnjih korisnika , najavljujući nastavak saradnje, a tom prilikom započela je i distribucija paketa sa osnovnim sredstvima za higijenu čime je i zvanično okončan projekat „Zajedno kroz treće doba.

Izvor:Danas

Ostavite odgovor

Komentari objavljeni na portalu PressLider nisu stav vlasnika, niti redakcije portala. Molimo Vas da prilikom komentarisanja tekstova ne koristite govor mržnje, pretnje, psovke, kao ni uvrede na verskoj, nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi. Zabranjeno je postavljanje reklamnih linkova, kao i pornografskog i politički ekstremnog sadržaja. Redakcija PressLider zadržava pravo da ne objavi komentare neprimerenog sadržaja, kao i one koji sadrže osvrt na nečiji privatan život i ličnost.

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *