DISOVIZIJA -MOĆ PESNIČKE REČI
Disovizija – moć pesničke reči
Dvorište Biblioteke zasijalo je mladalačkom energijom u utorak, 29. aprila, kada se više od stotinu srednjoškolaca okupilo na „Disoviziji 2025” – poetsko-muzičkom kolažu koji već više od 15 godina predstavlja nezaobilazni deo Disovih svečanosti. Prvi deo večeri bio je posvećen predstavljanju poetske zbirke „Osim šumskog požara” Simone Dmitrović. Nakon toga, prof. čačanske Gimnazije Ana Ranđić sa svojim učenicima Arijanom Sofijom Timotijević, Natalijom Ćurčić, Matejom Boškovićem i gostom Nikolasom Grinvudom podsetila je publiku na snagu pesničke reči i na to „koliko smo svi povezani u čudesnoj Pesmi, koju ljudi ispisuju sopstvenom krvlju, mastilom, koracima, muklom tišinom ili kako god”.
Debitantska zbirka „Osim šumskog požara”, objavljena kao 43. naslov u okviru ugledne edicije „Tokovi”, nakon promocija u Beogradu i Gornjem Milanovcu, dobila je i svoju čačansku premijeru. Mlada autorka Simona Dmitrović, prošlogodišnja dobitnica Nagrade „Mladi Dis”, ne samo da je samouvereno stupila na pesničku scenu, već je napravila i prve korake u uredništvu. „U izdavačkoj kući Gramatik radila sam na izboru iz poezije Marije Čudine, jedne od mojih omiljenih pesnikinja koju sam čitala još u srednjoj školi. Zbog nje sam, u stvari, zavolela poeziju. Trenutno pripremam izbor iz poezije Vesne Parun, čemu se posebno radujem”, istakla je pesnikinja. Simona je u razgovoru ohrabrila mlade da pišu bez obzira da li će svoje stvaralaštvo podeliti sa širom publikom, ili ne. A njena poezija ostavila je snažan utisak koji su posebno dočarali učenici Gimnazije Jovan Novaković, Sandra Ružičić, Natalija Ćurčić i učenica Ekonomske škole Nevena Stevanović koji su kazivali izabrane Simonine stihove.
Ana Ranđić, autorka koncepta ovogodišnje „Disovizije”, u uvodnom obraćanju podsetila je da se u brzini savremenog života poeziji često ne ostavlja dovoljno prostora. Ipak, baš svakog proleća – uprkos tome – Čačak slavi Disovo. „Ove godine imamo privilegiju da čujemo novostasalu modernu generaciju”, poručila je profesorka. Pod motom Stavi svoj život u stihove (Vladika Nikolaj), čačanski srednjoškolci stali su iza profesorkine vizije, a ispred mikrofona Arijana Sofija, Natalija, Mateja i Nikolas, da uz tople aplauze i snažan generacijski osećaj pripadnosti izraze svoje misli, emocije i poglede na svet. Za muzička intermeca bio je zadužen maturant Gimnazije Luka Spasojević, dok je sastavni deo programa činila i mini-izložba stihova, koju je grafički oblikovao bibliotekar Vladimir Simić.
Ovogodišnja „Disovizija” pokazala je da poezija i danas ima snagu da okupi, nadahne i poveže – i mlade i one nešto starije – u prostoru gde reč dobija svoj puni smisao. Upravo u tome leži trajna vrednost ovog programa, u prenošenju pesničke iskre i živoj emociji koja traje i gradi buduće stvaraoce.
Autor teksta Marija Radulović
Autor fotografija Vladimir Simić
—
Gradska biblioteka „Vladislav Petković Dis“
Sinđelićeva 24, 32102 Čačak
032/340-960,
032/323-608