Zaštita kulturne baštine Srpske pravoslavne crkve
Našom ljubavlju i Božjom silom obnovićemo manastirsku crkvu drevne svetinje Svetih arhangela kod Prizrena.

Tim rečima vladika raško-prizrenski Teodosije najavio je radove na zadužbini cara Dušana, od koje su ostali samo visoki zidovi.
Svu stvarnost života srpske crkve na Kosovu pokazala je druga vest, pristigla u redakcije istog dana kada i najava da se obnavlja drevna svetinja proslavu hramovne slave na ruševinama manastira Binča u podnožju sela Buzovik obezbeđivalo je dvadesetak pripadnika kosovske policije.
Prethodno, na ljude koji su čistili manastirsku portu da bi pripremili proslavu slave pucano je iz vatrenog oružja. Napore da se obnove svetinje, najvećim delom uništene u martovskom pogromu 2004. godine, u stopu prati pitanje bezbednosti i statusa imovine SPC na Kosovu.
Povratak raseljenih Srba i obnova manastira i crkava na KiM su među najvažnijim projektima Vlade Srbije. Sektor za brigu o kulturnom nasleđu i saradnju Kancelarije za Kosovo u saradnji sa Eparhijom raško-prizrenskom finansirao je obnovu 11 duhovnih svetinja srpskog naroda u pokrajini.
Ove godine, u odnosu na prethodne, tim radovima obuhvaćen je najveći broj svetinja.
Svesni da je Srpska pravoslavna crkva, sa svojom mrežom crkava i manastira, sveštenstvom i monaštvom, temelj i oslonac Srba u pokrajini, albanska vlast u Prištini pokušava na sve načine da srpske pravoslavne svetinje prikaže kao kulturnu imovinu takozvanih kosovara.
Izvor: Politika.rs