Država prodaje četiri banje u Srbiji

Uskoro će država definisati uslove za prodaju Mataruške, Bogutovačke, Bujanovačke i Kuršumlijske banje koje će se prve naći na spisku privatizacije, piše Blic.

Foto: RAS / RAS Srbija
Foto: RAS / RAS Srbija

Slična sudbina zadesiće i preostalih 40-ak banja jer je procenjeno da samo tako nekad ugledna svetska mesta za odmor mogu da povrate staru slavu. Sada je nemaju jer su zbog tereta tranzicije i nedostatka para države da u njih ulaže postala mesta koja se zaobilaze u širokom luku. To se posebno odnosi na stanje u Mataruškoj, Bogutovačkoj, Bujanovačkoj i Kuršumlijskoj banji, gde je ona čuvena Nušićeva krilatica „dođeš star, odeš mlad“ davno zamrla.

Sve te ružne slike, po mišljenju ministra turizma i trgovine Rasima Ljajića, uskoro bi trebalo da odu u prošlost.

– Sada nam naša prirodna bogatstva ostaju neiskorišćena, a turiste iz oblasti zdravstvenog turizma uzimaju nam Mađari i Slovenci koji su od svojih lečilišta napravili veliki biznis. Njihova iskustva koristićemo i mi. Vlada je formirala komisiju koja će o sudbini svake banje odlučivati pojedinačno. Negde će to biti prodaja objekata, a negde strateško partnerstvo. U svakom slučaju, rešenje se za svaku od banja mora naći, jer će u suprotnom većina njih propasti – kaže ministar.

Prve će na prodaju biti Mataruška i Bogutovačka banja, koje idu u paketu, dok se za Bujanovačku i Kuršumlijsku banju traže posebna rešenja.

Foto: RAS / RAS Srbija
Foto: RAS / RAS Srbija

– Interesovanje postoji, pa tako Kuršumlijsku banju želi da kupi Akcionarsko društvo „Planinka“, koje je vlasnik Prolom i Lukovske banje, dok su Slovaci zainteresovani za kupovinu Mataruške i Bogutovačke banje – kaže Ljajić za „Blic“.

S druge strane, srpski balneolozi smatraju da lek koji je država predvidela za ozdravljenje srpskih banja – nije dobar.

Srpske banje su naša nafta, a naftu niko ne prodaje. Savremeni čovek ima dve želje: da živi što duže, ali da ne bude bolestan, i da taj produženi životni vek provede na kvalitetan način. Banje su u tom cilju nezamenljive jer su okrenute prevenciji bolesti. Zato se u razvijenim državama banjsko lečenje smatra uštedom, a ne troškom. Francuska korišćenjem svojih 78 banja štedi milijardu evra zdravstvu – kaže Jovanović.

Katar zainteresovana strana

– Prilikom nedavne posete toj zemlji, Katarski investicioni fond je bio voljan da ulaže u srpske banje, velnes i spa turizam i poljoprivredu. Oni su najavili svoj dolazak u januaru naredne godine i tada će obići nekoliko srpskih banja – kaže Ljajić.

 

Ostavite odgovor

Komentari objavljeni na portalu PressLider nisu stav vlasnika, niti redakcije portala. Molimo Vas da prilikom komentarisanja tekstova ne koristite govor mržnje, pretnje, psovke, kao ni uvrede na verskoj, nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi. Zabranjeno je postavljanje reklamnih linkova, kao i pornografskog i politički ekstremnog sadržaja. Redakcija PressLider zadržava pravo da ne objavi komentare neprimerenog sadržaja, kao i one koji sadrže osvrt na nečiji privatan život i ličnost.

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *