Irska kultura i književnost u Biblioteci

Čačak – Prva izložba u okviru ciklusa predstavljanja „manje vidljivih“ književnosti zastupljenih u fondovima Biblioteke otvorena je u Pozajmnom odeljenju za odrasle čitaoce u četvrtak, 14. decembra 2017. povodom obeležavanja Dana bibliotekara.

Irska kultura i književnost koja je iznedrila svetski poznate autore poput DŽejmsa DŽojsa, Oskara Vajlda, Semjuela Beketa, Bernarda Šoa i drugih, bila je inspiracija za postavku „Irska – smaragdno ostrvo“ koju su osmislile i realizovale Dušica Cibralić, Nataša Popović i Snežana Planić.

Stihove V.B. Jejtsa na engleskom jeziku govorio je student Jovan Sretenović a Ivana Krsmanović, profesor engleskog jezika na Visokoj školi tehničkih strukovnih studija u Čačku je otvorila izložbu. „Irska književnost je, fenomenološki, među najspecifičnijim književnostima na svetu.

Retko gde ćete uspeti da nađete tako malobrojnu naciju sa toliko izvrsnih književnika. Na oko pet miliona stanovnika imati četiri dobitnika Nobelove nagrade, Šoa, Jejtsa, Beketa i Hinija, zaista je kuriozitet.

Osim ove neobične činjenice, paradoksalno je da irska književnost stvarana na tri jezika, irskom, engleskom i latinskom, a da su najznačajnija dela irske književnosti napisali Englezi“, rekla je ona i zaključila da „irsku književnost treba čitati sa osećajem irske istorije ponajviše zbog toga što pamćenje istorije čini njen najveći i najsnažniji deo“.

 

Izložba „Irska – smaragdno ostrvo“ otvorena je do 15. januara 2018.

 

Ostavite odgovor

Komentari objavljeni na portalu PressLider nisu stav vlasnika, niti redakcije portala. Molimo Vas da prilikom komentarisanja tekstova ne koristite govor mržnje, pretnje, psovke, kao ni uvrede na verskoj, nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi. Zabranjeno je postavljanje reklamnih linkova, kao i pornografskog i politički ekstremnog sadržaja. Redakcija PressLider zadržava pravo da ne objavi komentare neprimerenog sadržaja, kao i one koji sadrže osvrt na nečiji privatan život i ličnost.

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *