Promocija knjige „Mašina za rasipanje para“

Čačak – Promocija knjige „Mašina za rasipanje para – pet meseci u ministarstvu prirede“ (izdanje Dan graf, Beograd 2016.) održaće se u sredu, 3. avgusta u Maloj sali čačanskog Doma kulture sa početkom u 18:30 časova. O periodu provedenom u ministarstvu govoriće autor izdanja, prof. dr Dušan Pavlović, a posetioci će imati priliku da postavljaju pitanja kako autoru tako i članovima Gradskog odbora Pokreta Cacak.

Pavlovićevo delo govori o pljačkaškim privatizacijama koje su sprovedene u Srbiji, krahu privrednih giganata, lošim ekonomskim potezima prethodnih Vlada, „proćerdanom“ novcu poreskih obveznika, rasprodanom zemljištu, ali nam i daje odgovor na pitanje kako se upravljalo srpskom ekonomijom.

dusan1-604x270

Period koji je proveo na mestu savetnika tadašnjeg ministra privrede Saše Radulovića prof. dr Pavlović je iskoristio kako bi opisao šta je zatekao u ministarstvu i kako državna tela raspolažu javnim novcem u  nedostatku adekvatne kontrole.

„Mislio sam da znam kako sistem funkcioniše. Na predavanjima iz političke ekonomije i teorije javnog izbora sam studentima često izlagao koncepte kojima se objašnjava kako državna intervencija može da upropasti privredu. Ipak, kada sam došao u ministarstvo i video na licu mesta podatke i detalje o postojećim institucijama, bio sam šokiran. Najviše sam bio šokiran institucijama koje su služile za rasipanje novca poreskih obveznika. Radi se o skupu institucija koji čine: samo ministarstvo privrede, Fond za razvoj, SIEPA, i Agencija za privatizaciju. Taj skup institucija slikovito nazivam “mašinom za rasipanje para”. Od mehanizma po kome su te četiri institucije trošile javni novac zastajao je dah“, navodi autor.

Autor se bavi i problemom partokratije i partijskog zapošljavanja i kako se država zaduživala da bi finansirala partijski višak u javnoj službi.

„Javni dug je sa 29,2% BDP 2008. godine porastao na 58% BDP-a 2013. Naposletku, da kažem nešto i o dokazima, tj. neto efektu rada mašine za rasipanje para u periodu 2009-2013. Prosečan privredni rast u datom periodu je negativan (-0,8%). Stopa nezaposlenosti je u oktobru 2009. godine iznosila 16,4%, a u aprilu 2013. godine 24,2% (radi se o procentu ukupno radno aktivnog stanovništva starijeg od 15 godina). Mašina nije donela privredni rast i veću zaposlenost. Brojevi su neumoljivi. Ne morate da budete ekspert da biste razumeli njihovo značenje“, naveo je prof. dr Pavlović.

Dušan Pavlović je vanredni profesor na Fakultetu političkih nauka u Beogradu gde predaje savremenu političku ekonomiju sa teorijom javnog izbora i profesor po pozivu na Univerzitetu u Gracu. Objavio je više radova iz ove oblasti: Konsolidacija demokratskih ustanova u Srbiji posle 2000. godine (2007), Spisi iz političke ekonomije (2010), Teorija igara. Osnovne igre i primena (2015). Funkcioner je pokreta Dosta je bilo i narodni poslanik.

Izvor: PressLider

Ostavite odgovor

Komentari objavljeni na portalu PressLider nisu stav vlasnika, niti redakcije portala. Molimo Vas da prilikom komentarisanja tekstova ne koristite govor mržnje, pretnje, psovke, kao ni uvrede na verskoj, nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi. Zabranjeno je postavljanje reklamnih linkova, kao i pornografskog i politički ekstremnog sadržaja. Redakcija PressLider zadržava pravo da ne objavi komentare neprimerenog sadržaja, kao i one koji sadrže osvrt na nečiji privatan život i ličnost.

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *