RODJENDAN GRADSKE BIBLIOTEKE

Како је Библиотека прославила рођендан

Чачанска Библиотека је обележила 174 године постојања и Дан установе у четвртак, 10. марта на дан када је рођен Владислав Петковић Дис. Као годину оснивања Библиотека узима 1848. када је отворено прво Читалиште, а након деценија рада, развоја, промена назива и адреса, установа је израсла у једну од најсавременијих и највећих библиотека у Србији. У свечаности су учествовали градоначелник Чачка, директор установе, библиотекари, писци, читаоци, музичари…

Рођенданску честитку свим запосленима упутио је градоначелник Милун Тодоровић указујући на значај најстарије установе културе у граду из које је све и потекло.

Увек са великом емоцијом долазим у Библиотеку зато што знам колико вредних и преданих људи ради на редовним пословима, организацији програма и осмишљавању нових активности. Једна од идеја за ову годину јесте потекла од запослених и директора, а то је набавка библиобуса, тј. библиотеке на точковима која би стигла и до удаљених корисника на селу и пружила квалитетне библиотечко-информационе услуге. Ми ћемо се потрудити да та идеја заживи.ˮ

Градоначелник се такође осврнуо и на врло важан период који је пред свим делатницима у култури у граду на Морави, а то је реализација инфраструктурних пројеката, организација програма и различитих активности у складу са чињеницом да је Чачак добио титулу прве српске престонице културе 2023. године.

Основни део посла у Библиотеци је свакако рад са корисницима, приновљавање и обрада фонда, али и друге активности. Вредни тим установе није посустајао ни због здравствене ситуације, трудио се да одржи континует у раду и када је програмска делатност у питању. Током протекле године су организоване изложбе, концерти, књижевне вечери, трибине, радионице које су привукле пажњу суграђана чиме су потврђени сви потенцијали које има најстарија установа културе у граду. О резултатима рада у 2021. години говорио је директор др Богдан Трифуновић осврнувши се на значај библиотека и за ширу друштвену заједницу.

Библиотека је место где читаоци читају и позајмљују књиге, студенти и ученици уче, а библиотекари раде. Али то је и место које окупља ствараоце. Библиотека је простор сусрета креативних појединаца, који у симбиози својих талената стварају нову лепоту за друге. Библиотека нуди могућности креативног израза за све узрасте, од најмлађих, младих, па до оних старијих.ˮ

До одласка у пензију део колектива Библиотеке била је и мр Маријана Матовић, библиотекар саветник и уредник издавачке делатности. Свечаност је била прилика да се још једном изрази захвалност на дугогодишњем преданом, посвећеном раду и колегијалности. Директор установе је у име колектива уручио пригодан дар колегиници Маријани.

Поводом Дана Библиотеке постављене су и две занимљиве и вредне изложбе. У витринама у Великој сали је поставка под називом „Ризничари књига, уметници речи” која је посвећена писцима-библиотекарима кроз историју. Аутори изложбе су Душица Цибралић, Биљана Арсић и Исидора Ђоловић. Другу поставку која се налази у Галерији су приредили библиотекари Биљана Раичић и Мирко Драмац. Ту су изложене старе и ретке књиге из Библиотеке Лазић, музеја и колекција Удружења „Адлигат”. 

Темељ овог Удружења, које се бави унапређењем српске културе, уметности и међународне сарадње је Библиотека Лазић која је основана 1882. године у Војводини и постоји већ девет генерација. Назив  Адлигат” је не само симбол повезаности више књига у једну корицу, већ више генерација, култура, земаља и народа под једним кровом, у једној институцији. Поред Библиотекету је и  Музеј српске књижевности и Музеј књиге и путовања, легати… О вредности књига и библиотека беседио је Виктор Лазић, председник Удружења „Адлигат”, путописац и преводилац.


„Када ме питају колико дуго живим и дишем са књигом, колико дуго се бавим овим послом, одговорам, само 250 година, толико моји преци сакупљају књиге и помажу културу. Сада је породична традиција постала и удружено задужбинарство. Маштам да ме сахране као Александра Великог, раширених руку у гробу, да сви виде да ништа нисам понео са собом, пошто је толико људи у моје руке ставило судбине свог налеђа и заоставштина које су намењене будућим генерацијама. Сетимо се традиције и културе која је део свакога од  нас, то су вредности због којих смо ми и део Византије, и део Европе, и Америке и део света, наше највеће  богаство је у књигама.”

Дан Библиотеке био је права прилика да се доделе признања највернијим читаоцима Позајмног одељења за одрасле и Одељења за децу и младе. Дипломе и пригодне дарове добили су: ученице средње школе Тијана Курћубић и Магдалена Кувељић, запослени Марко Ракићевић и Александар Дилпарић, пензионер Олга Шипетић као и предшколац Сава Шутић, основци Јован Василијевић, Селена Петровић, Калина Некрасов и породица Живковић (Анђела, Никола и Ђурђа).

Књижно окружење није само извор маште и идеја, већ место где култура настаје и добија уметнички израз. Свечаност су посебно музиком оплеменили запослени Мирко Дрманац и Ненад Маринковић и сарадници Библиотеке Филип Цаковић, Јелена Ратковић, Александар Поповић, Милица Коврлија, Јован Тешић, Драган Јековић и Мешовити дечји хор Музичке школе. Они су извели композицију „Највећи светˮ са којом је установа учествовала на првом музичком такмичењу за библиотеке и библиотекаре одржаном у оквиру програма Међународног библиотечког и информационог конгреса Ифла 2021. 

Програм је завршен уз поруку да читање има моћ да нас удаљи од овог света како бисмо разумели његов смисао, а рођенданско славље настављено је на коктелу.

Ostavite odgovor

Komentari objavljeni na portalu PressLider nisu stav vlasnika, niti redakcije portala. Molimo Vas da prilikom komentarisanja tekstova ne koristite govor mržnje, pretnje, psovke, kao ni uvrede na verskoj, nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi. Zabranjeno je postavljanje reklamnih linkova, kao i pornografskog i politički ekstremnog sadržaja. Redakcija PressLider zadržava pravo da ne objavi komentare neprimerenog sadržaja, kao i one koji sadrže osvrt na nečiji privatan život i ličnost.

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *