Šta nedostaje Rudniku da bi privukao više turista

U toku je zimski raspust, a odmarališta na našim planinama su puna turista skijaša. Ipak, na samo sto kilometara od Beograda je planina Rudnik, čije prirodne lepote još nisu dovoljno iskorišćene. Razvijen je seoski turizam, ali su za bolje predstavljanje i turistički razvoj rudničkog kraja potrebna nova ulaganja.

Foto: RTS Prt.Sc

Najlepša planina Šumadije najbolje se upoznaje u hodu. Obeležene su brojne planinarske staze i staze zdravlja, pa u lepoti šumovitog Rudnika uživaju zaljubljenici u prirodu, uz odmor u seoskom ambijentu gotovo netaknutog planinskog kraja.

„Prvenstveno im se dopada svež vazduh na Rudniku i dopada im se pogled, posle toga naša hrana – junetina ispod sača, lepinje sa kajmakom i pršutom, sve domaće“, objašnjava Danka Petrović sa Rudnika.

Vazduh opija, a pogled sa rudničkih vrhova zaista ostavlja bez daha. Rudničani kažu da tokom godine imaju veliki broj i sunčanih i snežnih dana.

Tu se ukrštaju vetrovi, a osam vrhova je iznad hiljadu metara nadmorske visine. Zato je Rudnik proglašen za vazdušnu banju još 1922. godine.

„I od tada su počeli znameniti Beograđani da dolaze i da grade svoje vile i letnjikovce na Rudniku i zimovnike, pa su preko zime boravili na skijanju, a preko leta na letovanju“, priča hroničar Rudnika Momčilo Paunović.

Rudnik je prepoznatljiv na turističkoj mapi Srbije jer već ima veliki broj seoskih turističkih domaćinstava koji rado, više od decenije, dočekuju goste.

„Lokalna samouprava planira izgradnju otvorenog bazena, a planira se izgradnja vizitorskog centra na Rudniku. To bi u svakoj varijanti kompletiralo ponudu, turističku ponudu Rudnika, samim tim bi on bio interesantniji i lepši za naše goste“, ističe direktor Turističke organizacije Gornji Milanovac Desimir Ćalasan.

Bogat šumama i izvorima Rudnik čuva predanja i istoriju. Poznato je da je u srednjem veku bio važan rudarski, trgovački i strateški centar.

Na taj period podseća i spomenik prirode Ostrvica gde je na ostatku razorene vulkanske kupe postojalo vojno utvrđenje.

RTS / Silvija Pašajlić

Ostavite odgovor

Komentari objavljeni na portalu PressLider nisu stav vlasnika, niti redakcije portala. Molimo Vas da prilikom komentarisanja tekstova ne koristite govor mržnje, pretnje, psovke, kao ni uvrede na verskoj, nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi. Zabranjeno je postavljanje reklamnih linkova, kao i pornografskog i politički ekstremnog sadržaja. Redakcija PressLider zadržava pravo da ne objavi komentare neprimerenog sadržaja, kao i one koji sadrže osvrt na nečiji privatan život i ličnost.

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *