Umetnici stigli na Mećavnik

DRVENGRAD – Četvrti muzički festival Boljšoj počeo je danas na Mećavniku i trajaće do nedelje, 17. jula. Festival Boljšoj, koji je osnovao naš proslavljeni reditelj Emir Kusturica, odvija se uz podršku Gasprom Njefta i bazira se na takmičarskom i revijalnom programu, saopštili su organizatori festivala.

kusta (1)

Umetnici, takmičari, članovi simfonijskog orkestra „Boljšoj“ kao i tenor Zoran Todorović, dirigent Srboljub Dinić i pijanista Juri Rozum, juče, u četvrtak, stigli su na Mećavnik. Danas, u popodnevnim časovima, očekuje se dolazak violončeliste Nareka Haknazarijana kao i našeg proslavljenog violiniste, Nemanje Radulovića.

Svečano otvaranje festivala počelo je večeras, a zatim će celovečernji koncert održati naš proslavljeni tenor Zoran Todorović uz pratnju simfonijskog orkestra Boljšoj pod dirigenstkom palicom Srboljuba Dinića.
Na programu će biti numere iz opera „Evgenije Onjegin“ i „Pikova dama“, Petra Iliča Čajkovskog, zatim iz Pučinijeve „Toske“ i „Turandota“, numere iz Leonkavalovih „Pajaca“, „Moć sudbine“, Đuzepe Verdija kao i Svita br. 2 „Romeo i Julija“, Sergeja Prokofjeva.

kusnnnn (1)

Celovečernje koncerta na festivalu održaće i pobednik najprestižnijeg svetskog muzičkog takmičenja „P. I. Čajkovski“, jermenski violončelista Narek Haknazarijan, violinista Nemanja Radulović i pijanista Juri Rozum.

Zlatnu, srebrnu i bronzanu matriošku, pokušaće da osvoje 65 takmičara iz Srbije, Republike Srpske i Rusije a o najboljima odlučiće žiri koji čine ruski pijanista Juri Rozum, dekan Fakulteta muzičke umetnosti iz Beograda, Ljiljana Nestorovska i profesor Zoran Komadina.

Svake godine, festival Boljšoj razvija i širi svoj sadržaj. Prošle godine festival je u takmičarski program uvrstio učenike iz Rusije kao i osnovao svoj simfonijski orkestar koji čine mladi muzičari, učenici i studenti. Ove godine, Boljšoj uvodi majstorske kurseve gde će proslavljeni umetnici, učesnici revijalnog programa, Nemanja Radulović, Narek Haknazarijan, Zoran Todorović i Juri Rozum, prenositi svoje bogato iskustvo mladim talentima.

kkkkkkk (1)

Cilj Boljšoj festivala, koji od osnivanja podržava ruska kompanija Gasprom njeft, jeste promocija mladih talenata iz muzičkih škola i akademija iz Srbije, Republike Srpske i Rusije. Pored toga, kompanija Gasprom njeft na ovaj način nastoji da pruži podršku jačanju prijateljskih veza Srbije i Rusije.

Inače, festival ruske muzike „Boljšoj“ pod rukovodstvom režisera Emira Kusturice održava se u etno selu Drvengrad od 2013. godine. Od trenutka osnivanja, kompanija „Gasprom njeft“je generalni sponzor festivala. Osnovna ideja je podrška mladima talentima iz muzičkih škola i akademije Srbije, kao i mladim talentima iz različitih regiona Rusije. Svake godine festival «Boljšoj» okupi oko pet hiljada gledalaca. Među umetnicima, koji su nastupali na festivalu u Drvengradu, su čuveni ruski i srpski muzičari: Denis Macujev, Jurij Rozum, Nemanja Radulović, Alena Bajeva.

Drvengrad se nalazi na nadmorskoj visini od 1600 metara u planinskoj oblasti Zlatibora (nacionalni park «Mokra gora») i predstavlja jedinstveni arhitektonski projekat Emira Kusturice. Drvengrad je izgrađen za potrebe snimanja filma Emira Kusturice «Život je čudo» nedaleko od železničke stanice na pruzi uzanog koloseka,koja je nekada povezivala Beograd i Dubrovnik. U centralnom delu gradića se nalazi trg Nikole Tesle, čije je glavno zdanje crkva Svetog Save, a grad ima svega oko 50 kuća. Sve ulice i objekti nose posebna imena, vezana za poznate ličnosti: ulica Novaka Đokovića, ulica Maradone, bioskop Stenlija Kubrika, trg Nikite Mihalkova, kuća Dostojevskog i druga.

Izvor: Kuća Dobrih Vesti/MarinaTrmčić

Ostavite odgovor

Komentari objavljeni na portalu PressLider nisu stav vlasnika, niti redakcije portala. Molimo Vas da prilikom komentarisanja tekstova ne koristite govor mržnje, pretnje, psovke, kao ni uvrede na verskoj, nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi. Zabranjeno je postavljanje reklamnih linkova, kao i pornografskog i politički ekstremnog sadržaja. Redakcija PressLider zadržava pravo da ne objavi komentare neprimerenog sadržaja, kao i one koji sadrže osvrt na nečiji privatan život i ličnost.

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *