Akcija dobrovoljnog davanja krvi u čast SRPSKOG VOJNIKA

Čačak – Deveta po redu akcija dobrovoljnog davanja krvi održana je u čast vojnika Srpske vojske Budimira Gajića, u saradnji sa Službama za transfuziju krvi, Opšte bolnice u Čačku i Gornjem Milanovcu.

Akcija je sprovedena u organizaciji Društva DDK, SO ED Čačak. Odazvala su se 82 radnika svih pogona Ogranka ED Čačak, kao i gosti iz ED Valjevo, ED Jagodina, Kompanije Sloboda i JKP Komunalac iz Čačka.

Prema rečima Dr Nele Savić iz Službe za transfuziju, Program dobrovoljnog darivanja krvi je visoko organizovani socijalni program koji postoji u svim zemljama sveta i koji obuhvata sve strukture društva. Da bi se osiguralo brzo, sigurno i kvalitetno lečenje, potrebno je da u svakom trenutku postoje dovoljne rezerve svih jedinica i proizvoda od krvi.

Ko je Budimir Gajić?

Budimir Gajić iz Ivanovaca kod Ljiga prvi je na Balkanu dobrovoljno dao krv, za nepoznatog primaoca. Bilo je to u Velikom ratu, u poljskoj vojnoj bolnici, na prvoj liniji fronta, a krv humanog Kačerca, pripadnika Četvrtog takovskog puka Šumadijske divizije drugog poziva, kasnije je teško povređenom srpskom vojniku spasla život.

Odbio je Gajić poštedu koja mu je ponuđena kao nagrada za datu krv i odmah se uputio na ratište. Nedugo potom, njegova krv spasla je život teško povređenom komordžiji srpske vojske, čije ime nije zabeleženo, koji je pao pod točkove zaprežnih kola. Bio mu je zgnječen desni bubreg, a u bolnicu je dopremljen sa parezom creva i anurijom, u stanju šoka kada se lako gubi glava.

Dr Krstić je hitno operisao bubreg, ali se unutrašnje krvarenje nastavilo. Tada je komordžiji dao ranije uzetu krv od Budimira Gajića i teški ranjenik je preživeo. To je prvi zabeležen slučaj na ovim prostorima da je primenjena indirektna transfuzija krvi.

Budimir Gajić učestvovao je i u balkanskim ratovima i dobio čin narednika. U Prvom svetskom ratu, na položaju Mokra gora, bio je ranjen u desnu, a sedam meseci kasnije, kod Vardišta, u okršaju protiv Bugara, i u levu nogu. Oporavljen, sa štapom, peške je prešao Albaniju do Grčke, gde se oporavio.

Za zasluge u Prvom svetskom ratu dobio je Karađorđevu zvezdu, Medalju Obilića, Orden francuske legije časti i Medalju za humanost.

PressLider

Ovaj tekst je deo medijskog projekta “Znanju na znanje 2017“ koji PressLider organizuje u okviru konkursa Grada Čačka za osvarivanje javnog interesa u oblasti javnog informisanja u 2017.godini. Stavovi izneti u podržanom medijskom projektu nužno ne izražavaju stavove organa koji je dodelio sredstva.

Ostavite odgovor

Komentari objavljeni na portalu PressLider nisu stav vlasnika, niti redakcije portala. Molimo Vas da prilikom komentarisanja tekstova ne koristite govor mržnje, pretnje, psovke, kao ni uvrede na verskoj, nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi. Zabranjeno je postavljanje reklamnih linkova, kao i pornografskog i politički ekstremnog sadržaja. Redakcija PressLider zadržava pravo da ne objavi komentare neprimerenog sadržaja, kao i one koji sadrže osvrt na nečiji privatan život i ličnost.

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *