„Ćira“ punom parom stiže i na film
Ima ljudi koji se još živo sećaju kada je pre 45 godina ukinut redovan saobraćaj voza “Ćire“ na uskoj pruzi kroz užički kraj. Pamte da je tužno odjeknuo pisak lokomotive tog 28. februara 1974., kada je na ispraćaju poslednje kompozicije plakala zapadna Srbija i istočna Bosna. Žene su voz kitile peškirima i košuljama, na vagonima je pisalo “Zbogom dragi naš Ćiro“. Tada su ova udaljena brdska naselja ostala, maltene, odsečena od sveta, a drumski prevoz nikad nije mogao dostojno da zameni onu magiju, nostalgiju i slična duši ugodna svojstva narodnog voza “Ćire“.
Ali promenila su se vremena. Od Šargana “osmicom“ preko Mokre Gore i niz Rzav do Višegrada sada saobraća turistički voz obnovljenom “Ćirinom“ uskom prugom, privlači ljubitelje muzejskih železnica iz celog sveta. A upravo je na terenima oko Užica, uz trasu bivše pruge, počelo snimanje prvog ovdašnjeg filma o vozu “Ćiri“. Dugometražnog dokumentarnog, od koga će dokumentarna serija u pet epizoda dogodine biti prikazana na RTS-u.
Osnovu tog budućeg filma čini jedna posebna knjiga, objavljena 2017. godine. Pisali smo o njoj, mnogi je pominju, naziv joj je “Pecajući starom prugom od Užica do Višegrada“. Njen autor Dragan R. Filipović, Užičanin, pisac fantastike, TV i strip scenarista, u toj vrednoj knjizi je životno i dokumentovano, bez fantastike, sa darom za zapažanje prepešačio trasom i tunelima uske pruge od Užica do Višegrada, dugom oko 78 kilometara. Opisao sa dobrom dozom mere i erskog duha, uz vredne fotose i ilustracije, sve zanimljivo što je sreo. I to ne kao istoričar, suvoparno i posno, već kao pešak, hodoljub, pecaroš, pustolov, prividno neambiciozni vodič koji ume da iz bogate baštine najvrednije probere. S tim što, kako napisa autor, to nije knjiga ni o pecanju ni o železnici, već o ljudima koji odrede cilj, u napredovanju prođu sve što se mora proći, i kad stignu shvate da su bezrazložno zebli i brinuli. Gledajući naviše, u nove vrhove.
Nazvali su knjigu Užičani tihim bestselerom, prevedena je i na engleski. Stigla i u ruke ambasadora i ministara koji su posetili Užice, jer su je na dar dobili u gradskoj upravi. Ovdašnji privrednici dele je poslovnim partnerima. Priča se da je jedan iskusan privrednik zahvalio izdavaču rekavši: “Sreća da je ova knjiga napisana, samo da poslovnim partnerima više ne poklanjam pršutu i rakiju“.
I od takve knjige sada nastaje film sa serijom o “Ćiri“ i ovim predelima kroz koje je tutnjao. Scenarista i narator u filmu je pisac Filipović (koji je pre neku godinu dobijao festivalske nagrade za scenario dokumentarca “Zlatno runo Zvižda“), režira Slavko Dimitrijević, a u ekipi je nekoliko mladih talentovanih filmadžija i muzičara. Značajno je što je od RTS-a dobijena saglasnost za emitovanje dokumentarne serije, s tim što će troškove produkcije filma snositi izdavačka kuća “List rujanski“.
Ta filmska priča o “Ćiri“, čudesnim ljudima i događajima ovog kraja snimaće se tokom cele ove godine i to, kako Filipović kaže, na najlepšim mestima uz trasu uske pruge: u Vrutcima selu koje je “u čaši vode ispijeno“, kod Kule ljubavi u Staparima, u selu proroka Kremnima do koga je obnovljena pruga prišla ali već godinama nikako da uđe, kod Kraljičine pećine uz manastir Dobrun…
A ukinuti “Ćira“, po autoru, nije nestao sa ovih prostora. – Nestajanje dobrih stvari nikad se ne završava. Film će, kao i knjiga, zauvek očuvati sećanje na ono što je bio voz “Ćira“, kao i na naše neobične navike da upropastimo ono vredno što smo imali. Treba ga snimati, jer pitanje je šta će već za pet godina preostati od ostataka trase i čarobnih predela uz nju – kaže za naš list Dragan R. Filipović.
(Objavila “Politika“ 30.4.2019.)
Autor teksta: Branko Pejović