Čuvanje sećanja na Ruse u srpskoj zemlji

Sporazum između Užica i Kurska o istraživanju posvećenom Rusima koji su stradali ili živeli u užičkom kraju

Predstavnici Kurska i Užica na potpisivanju sporazuma, foto S.Jovičić

Užice – Predstavnici dva zbratimljena grada Kurska (Rusija) i Užica potpisali su juče u užičkoj gradskoj kući Sporazum o realizaciji zajedničkog projekta “Očuvanje sećanja o sunarodnicima u srpskoj zemlji“. Kreću uskoro opsežna istraživanja o Rusima koji su nekad živeli ili stradali u Srbiji, pa i u užičkom kraju. Nosioci i finansijeri projekta su iz Kurska: uprava tog grada, skupština i univerzitet.

Potpise na ovaj sporazum stavili su zamenica gradonačelnika Kurska Marina Nikolajevna Sojnikov i gradonačelnik Užica Tihomir Petković.

Foto: S. Jovičić

Projekat će se, predviđeno je, realizovati u periodu od 15. do 30. maja ove godine istraživanjem mesta sahranjivanja palih ruskih vojnika, učesnika Prvog i Drugog svetskog rata, i emigranata iz sovjetske Rusije s početka 20. veka. Kao i stvaranjem evidencije, foto, audio i video arhive i unošenjem podataka u elektronski registar grobnica “ Ruske nekropole u Beogradu i drugim gradovima Srbije“.

– Ovaj projekat, koji sprovodi Kurski univerzitet, jedinstven je u Rusiji. Sprovodiće se u Srbiji ne samo u Užicu, već i u drugim gradovima. Želimo da očuvamo sećanje na naše sunarodnike, da vidimo gde su sahranjeni, šta im je sa porodicama, da stvorimo potpunu sliku o njima. Već nam je u susret izašao užički Istorijski arhiv dajući deo dokumentacije za istraživanja – rekla je Marina Nikolajevna Sojnikov, zamenica gradonačelnika Kurska.

Od koristi istraživačima, nema sumnje, može biti i knjiga “Rusi među Erama“ koju je 2007. godine objavio sada pokojni užički etnolog dr Rade Poznanović. To je svedočenje o trajnom pečatu koji su ruski emigranti utisnuli u razvoj užičkog kraja.

Poznanović piše da su mnogi Rusi pred krvavom revolucijom, koja je s početka dvadesetih godina neistomišljenike proganjala, napuštali svoju matušku Rusiju. Na područje Kraljevine SHS, brodovima preko Crnog mora i posle kroz Bugarsku, došlo ih je oko 60.000. Od tog broja u tadašnje Užice i još šest ovdašnjih srezova stiglo ih je oko 800. Došlo je desetine inženjera, lekara, učitelja, sveštenika, a najviše običnih radnika i zanatlija. Kadrovi su bili preko potrebni tadašnjoj državi koja se razvijala, pa su, recimo, ruski stručnjaci učestvovali u projektovanju i gradnji najvažnijih predratnih puteva i pruga u užičkom kraju: putnih pravaca Užice-Kraljeva Voda i Užice-Vardište, uske pruge preko Šargana, Oblasne bolnice u Krčagovu, Malog parka u centru Užica, mosta na Drini kod Skelana, obnavljali zgradu užičke Gimnazije, manastir Raču kod Bajine Bašte, gradili vodovod u Čajetini, drugu hidroelektranu na Đetinji…Ruski geometri i geodete pomogli su da se ta struka u Srbiji razvije, te uz ostalo i da započne katastarski premer zemljišta.

Rus Mihail Stankijevic s najdužim brkovima, foto iz knjige Rusi medju Erama

Deo knjige “Rusi među Erama“ posvećen je životopisima ovih došljaka, ukupno je sabrano 457 biografija onih koji su živeli u sedam srezova užičkog kraja. Stariji Užičani pamte imena bračnog para Jurija i Zinaide Drizo, on projektant puteva u ovom kraju, a ona lekar, u narodu poštovana. Zatim, vrsni građevinski inženjeri Aleksandar Osipov i Nikola Prohorov, pa slikar od umeća Vsevolod Sudzilovski, nastavnik muzike Jurije Pavlišin, sudija iz Arilja Vladimir Kazmin, bračni par lekara iz Čajetine dr Aleksandar i dr Natalija Bokarev, gradski sanitarni inspektor u Užicu dr Spiridon Borodin, pa neki Mihail Stankijevič o čijim su brkovima dugim 102 centimetra i predratne novine pisale, čuveni general i inženjer Vladimir Volođa Smirnov, koji je rukovodio radovima na gradnji podzemnih trezora Narodne banke Jugoslavije u Užicu, a u toku rata 1943.godine za Titovu vojsku napravio poznati prelaz preko Neretve što je i filmom ovekovečeno…

Politika / Branko Pejović

Ostavite odgovor

Komentari objavljeni na portalu PressLider nisu stav vlasnika, niti redakcije portala. Molimo Vas da prilikom komentarisanja tekstova ne koristite govor mržnje, pretnje, psovke, kao ni uvrede na verskoj, nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi. Zabranjeno je postavljanje reklamnih linkova, kao i pornografskog i politički ekstremnog sadržaja. Redakcija PressLider zadržava pravo da ne objavi komentare neprimerenog sadržaja, kao i one koji sadrže osvrt na nečiji privatan život i ličnost.

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *