Izložba Dečjih novina – giganta jugoslovenskog izdavaštva

Gornji Milanovac – Muzej rudničko-takovskog kraja podsetiće na jubilej izdavačkog preduzeća “Dečje Novine” u četvrtak 8. decembra u 19 sati, sapšteno je iz ove ustanove.

unnamed

Krajem 1956. godine, grupa nastavnika i učenika “brusničke” škole, u improvizovanoj redakciji poželela je da afirmiše dečje stvaralaštvo tako što će izdati školski list. Prvi broj lista ”Dečja politika” izašao je u tiražu od hiljadu primeraka, ali je zabranjen zbog reakcije beogradske “Politike”. Za drugi broj odabran je novi naziv- Dečje novine – ime koje je ušlo u istoriju. “Dečje novine” dostizale su tiraž od 100.000 primeraka po jednom broju. Delatnost se vremenom širi na izdavačku, Srećko Jovanović postaje glavni i odgovorni urednik kuće a Aleksandar Lazarević generalni direktor. Zaštitni znak izdavačkog giganta postaje dečak u iskoraku napred, a osmislio ga je neprevaziđeni dizajner Rade Rančić.

Čitav svet je znao za Gornji Milanovac i Dečje novine. Štampani su nobelovci, potom izdavački poduhvati poput Krmčije Svetog Save, Istorije grafike, svetlost dana su ugledali stotine naslova svetskih i domaćih pisaca… Došlo je do saradnje sa italijanskom firmom “Panini”, kada su “Dečje novine” počele štampu čuvenih albuma sa sličicama. (Sara Kej, Plavokapica, Pčelica Maja, Hajdi Tarzan, Bambi i mnogi drugi).

Pojavljuje se još školskih listova : Zeka, Tik-tak, sledi nezaboravni Džuboks, Kulture istoka, Moment, Eureka, Crni pojas, stripovi Mandrak, Modesti Blejz i što je najvažnije 1963. krenulo se sa edicijom Nikad robom, čiji su tiraži dostizali 150 i 200.000  primeraka. Junaci Mirko i Slavko, Desimira Žižovića Buina, očekivani su svake sedmice sa velikim nsetrpljenjem. Toliko su bili popularni, da izdavač nije mogao da nađe dovoljno crtača da zadovolji potrebe štampe ovog stripa.

Ovaj gigant, kao i mnogi drugi, više ne postoji. Nećemo zalaziti u razloge zašto je to tako, ali želimo da podsetimo na to šta su za sve nas bile Dečje novine, a posebno za one koji su svoj radni vek posvetili ovoj izdavačkoj kući. Oni imaju šta da pamte.

Muzej rudničko-takovskog kraja poziva sve one koji žele da se podsete kako je to izgledalo kada su deca stvarala novine u četvrtak 8. decembra, u 19 sati u Galeriji muzeja.

ULAZ JE I OVOG PUTA BESPLATAN!

PressLider

Ostavite odgovor

Komentari objavljeni na portalu PressLider nisu stav vlasnika, niti redakcije portala. Molimo Vas da prilikom komentarisanja tekstova ne koristite govor mržnje, pretnje, psovke, kao ni uvrede na verskoj, nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi. Zabranjeno je postavljanje reklamnih linkova, kao i pornografskog i politički ekstremnog sadržaja. Redakcija PressLider zadržava pravo da ne objavi komentare neprimerenog sadržaja, kao i one koji sadrže osvrt na nečiji privatan život i ličnost.

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *