Letnje knjige za vrele letnje dane

Čačak – Gradska biblioteka „Vladislav Petković Dis“ obezbedila je tokom letnjih meseci veliki broj programa i sadržaja, koji većini naših sugrađana omogućavaju da vreme odmora i razonode provedu u okruženju knjige i kulture.

Tokom jula meseca Biblioteka je za učenike organizovala tri radionice: letnju školu novinarstva, radionicu zanimljive geografije „S decom oko sveta“ i kreativnu radionicu izrade pinjata od novinskog papira, koje su privukle zainteresovanu decu da se edukuju i zabave uz stručne saradnike ustanove i bibliotekare. Podsećamo i da je do sredine jula trajala promotivna akcija besplatnog učlanjenja ili obnove članarine za odlične učenike škola na području opštine Čačak, koju je iskoristilo par stotina učenika.

U avgustu Biblioteka nastavlja sa veoma aktivnim radom, pa će uprkos letnjim vrućinama besplatno obezbediti knjige i časopise za korisnike gradskih bazena u Čačku, zahvaljujući saradnji naše ustanove sa SC „Mladost“ i Kancelarijom za mlade Čačak. Od 6. do 9. avgusta gosti Biblioteke su dramaturzi Maša Seničić i Ivan Stojiljković, koji će voditi filmsku radionicu na kojoj će 14 mladih polaznika upoznati tajne kinematografije i izrade kratkih filmova.

Već 11. i 12. avgusta Gradska biblioteka u Čačku učestvuje svojim programima na trećim Danima urbane kulture u Čačku (11-13. 8), čime se nastavlja uspešna saradnja od ranijih godina sa udruženjima Alternativa za Čačak i Dani urbane kulture. Prvog dana Dečje odeljenje Biblioteke organizuje radionicu izrade graničnika za knjige (bukmarkera). Kao i 2016. godine, Biblioteka će na Danima urbane kulture organizovati dvodnevnu humanitarnu prodaju rashodovanih knjiga i sopstvenih izdanja u cilju pomoći onima kojima je najpotrebnije. Drugog dana festivala, u subotu 12. avgusta, Gradska biblioteka po prvi put u Čačku organizuje Živu biblioteku u saradnji sa kancelarijom Poverenika za zaštitu ravnopravnosti Republike Srbije i Danima urbane kulture.

Projekat „Ne ceni knjigu po koricama – Živa biblioteka u Srbiji“ sprovodi se u Srbiji od 2012. godine pod pokroviteljstvom Saveta Evrope u Beogradu, uz podršku Ministarstva omladine i sporta. Koordinator projekta od 2014. godine je Poverenik za zaštitu ravnopravnosti. Cilj projekta Živa biblioteka je u suzbijanju diskriminacije u društvu i otvaranju dijaloga, podsticanju razumevanja i tolerancije. Građani Čačka i posetioci festivala DUK će 12. avgusta na prostoru pored Skejt parka i Gradskog bedema moći umesto papirnih da iznajme žive knjige, odnosno pojedince koji će govoriti o temama nasilja u porodici, suicida, nezbrinutih osoba, samohranog roditeljstva, feminizma, problemima slepih i slabovidih osoba itd.

Aktivnosti Biblioteke nastavljaju se sredinom avgusta novom dvodnevnom radionicom zanimljive geografije koju vodi profesor Vladimir Majstorović. Polaznici ove radionice će drugog dana imati organizovan izlet u Ovčar Banju, koji Biblioteka realizuje u saradnji sa Turističkom organizacijom Čačka i Izadavačkom kućom „Pčelica“ iz Čačka, radi upoznavanja prirodnih lepota tog predela i kulturno-istorijskog nasleđa. Svojevrstan vodič na tom putovanju biće knjiga „Ovčarsko-kablarska bajka“ nedavno preminulog Raše Popova, u izdanju IK „Pčelica“.

Rezultati svih letnjih aktivnosti Gradske biblioteke, odnosno rada učesnika programa tokom leta 2017. godine biće prikazani u prostoru Dečjeg odeljenja i Bibliokutka, na završnoj izložbi poslednje nedelje avgusta meseca.

Ostavite odgovor

Komentari objavljeni na portalu PressLider nisu stav vlasnika, niti redakcije portala. Molimo Vas da prilikom komentarisanja tekstova ne koristite govor mržnje, pretnje, psovke, kao ni uvrede na verskoj, nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi. Zabranjeno je postavljanje reklamnih linkova, kao i pornografskog i politički ekstremnog sadržaja. Redakcija PressLider zadržava pravo da ne objavi komentare neprimerenog sadržaja, kao i one koji sadrže osvrt na nečiji privatan život i ličnost.

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *