Mihajlo Pupin – život i delo

Čačak – Gradska biblioteka „Vladislav Petković Dis“ u saradnji sa Fakultetom tehničkih nauka i Visokom školom tehničkih strukovnih studija, organizuje u sredu, 9. novembra u 13 časova za studente, mlade talente i učenike predavanje o Mihajlu Pupinu (1854-1935). Omaž velikom naučniku biće održan u Amfiteatru Visoke škole.

Istog dana u 18 časova u Velikoj sali Skupštine grada Čačka, predavač Aleksandra Ninković -Tašić, predsednik Obrazovno-istraživačkog instituta „Mihajlo Pupin“ u Beogradu i multimedijalni ambasador Unesko kluba Sorbona, govoriće o Pupinu prosvetnim radnicima, učenicima i zainteresovanim građanima, saopšteno je iz GB.

0002

Mihajlo Pupin, naučnik, humanista, patriota, političar, borac za istinu, pravdu, napredak čovečanstva, pisac, rođen je 9. oktobra 1854. godine u banatskom Idvoru. Detinjstvo je proveo čuvajući stoku i radeći seoske poslove, o čemu će pisati u autobiografskoj knjizi „Od pašnjaka do naučenjaka“ koja je u Americi 1924. godine nagrađena Pulicerovom nagradom.

Zahvaljujući majci Olimpijadi, koja je bila nepismena ali je sina uputila na knjigu i školu, Mihajlo 1869. godine upisuje gimnaziju u Pančevu, a potom odlazi u Prag na dalje studije. Zbog teške materijalne situacije i smrti oca Konstantina mladić 1874. napušta studije i kupuje kartu u jednom pravcu na relaciji Hamburg – Njujork. U Americi je gladovao, radio razne fizičke poslove, učio engleski, grčki i latinski kako bi upisao studije eksperimentalne fizike na Kolumbija univerzitetu, na kome će 1889. godine postati profesor i predavati studentima punih 40 godina.

Svetsku nauku Pupin je zadužio sa 34 patenta koji su našli primenu u industriji i ubrzali razvoj mnogih disciplina: telegrafiju, telefoniju, elektrotehniku i radiologiju. Električno strujno kolo poznato u nauci kao „Pupinovi kalemi“ omogućilo je telefonsku komunikaciju na velikim razdaljinama, a pronalasci u domenu sekundarne rengentske radicije unapredili su radiologiju.

Mihajlo Pupin bio je predsednik Njujorške akademije nauka, član Francuske i Srpske akademije nauka, predsednik Američkog društva za unapređenje nauke, osnivač NACE (daanas NASE) i mnogih drugih institucija. Ovenčan slavom i hvalom, titulama doktora nauka 18 univerziteta, odlikovan najvišim američkim priznanjima za nauku, ali i Ordenom Svetog Save Prvog reda koji mu 1932. godine dodeljuje Kraljevina Jugoslavija za pomoć otadžbini u Prvom svetkom ratu. Bio je počasni konzul Srbije u SAD, predsednik Srpskog narodnog saveza u Americi, učesnik pregovora naše vlade o miru i granicama sa Austrijom i Italijom 1919. u Parizu. Pronalazač pred kojim su se klanjali Amerikanci, veliki pobornik srpstva, donator mnogih ustanova u Americi i Srbiji, Narodnog muzeja u Beogradu, umro je 12. marta 1935. godine u Njujorku.

Povodom obeležavanja 160-godišnjice od rođenja velikog naučnika u Srbiji su organizovane brojne izložbe i predavanja. Značajan doprinos osvetljavanju naučne, istorijske i patriotske uloge Mihajla Idvorskog Pupina dala je upravo Aleksandra Ninković-Tašić.

PressLider

Ostavite odgovor

Komentari objavljeni na portalu PressLider nisu stav vlasnika, niti redakcije portala. Molimo Vas da prilikom komentarisanja tekstova ne koristite govor mržnje, pretnje, psovke, kao ni uvrede na verskoj, nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi. Zabranjeno je postavljanje reklamnih linkova, kao i pornografskog i politički ekstremnog sadržaja. Redakcija PressLider zadržava pravo da ne objavi komentare neprimerenog sadržaja, kao i one koji sadrže osvrt na nečiji privatan život i ličnost.

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *