Sirogojno, čuvar srpskih korena i tradicije

Iako su posete Zlatiboru po pravilu rezervisane za leto i zimu, i jesen ima poseban šarm i čini prirodu neodoljivom

Sirogojno se nalazi u istočnom delu Zlatibora. Razvilo se oko crkve podignute početkom 19. veka, a zatim i oko škole, zadruge, seoskih kafana i pekara. Crkva Svetih Petra i Pavla sagrađena je 1821. godine i stavljena je pod zaštitu države. U njoj se čuvaju mnoge vrednosti, poput vrata u duborezu i više ikona iz 19. veka, a na njenim zidovima su upisana imena izginulih ratnika iz Prvog svetskog rata.

U Sirogojnu se nalazi i etno-selo, Muzej na otvorenom „Staro selo“ i predstavlja skupinu zlatiborskih kuća i propratnih drvenih zgrada, skupljenih sa svih strana Zlatibora. Načičkane jedna pokraj druge dominiraju i plene lepotom zlatiborske brvnare, vajati, mlekari, kućeri i drugi drveni objekti koji svedoče o Zlatiboru kakav je nakada bio, a o kome se danas sa setom pripoveda.

Tokom sezone, ovde se organizuju likovni, književni, muzički i drugi susreti, izložbe, predavanja i letnje škole.

Kada pomislite na Sirogojno, prva asocijacija su topli vuneni džemperi zlatiborskih pletilja koji su ovo maleno selo proslavili u celom svetu. Simboli neimarstva žitelja ovih područja su kuće brvnare, vajati pod krstovima, ambari, koš (salaš za kukuruz), kačara, mišana za sušenje šljiva..

Poseta selu Sirogojnu predstavlja jedinstvenu priliku da upoznate temeljne vrednosti na kojima počiva zlatiborski mit. Selo Sirogojno je duša ove planine i mesto sa koga pogled na Zlatibor daje jednu sasvim drugačiju perspektivu i vraća nas korenima i prirodi, neprolaznim vrednostima srpskog načina života i tradicije. 

PressLider / Marina Trmčić

Foto: Slobodan Jovičić

Ostavite odgovor

Komentari objavljeni na portalu PressLider nisu stav vlasnika, niti redakcije portala. Molimo Vas da prilikom komentarisanja tekstova ne koristite govor mržnje, pretnje, psovke, kao ni uvrede na verskoj, nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi. Zabranjeno je postavljanje reklamnih linkova, kao i pornografskog i politički ekstremnog sadržaja. Redakcija PressLider zadržava pravo da ne objavi komentare neprimerenog sadržaja, kao i one koji sadrže osvrt na nečiji privatan život i ličnost.

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *