Slavili pogrešnog nemačkog zarobljenika

Užice – Nemački zarobljenik koji je prvih poratnih godina u Užicu slikao grad, ljude, pa i naše narodne heroje – a dela mu se čuvaju u užičkom Narodnom muzeju – nije arhitekta Rudolf Švarc kao što se godinama ovde mislilo.

Rudo Švarc u ateljeu Užicu (Foto Narodni muzej Užice
Rudo Švarc u ateljeu Užicu (Foto Narodni muzej Užice

Čak su i počasti za ta dela, izložbom otvorenom ovde 2009, odavane pogrešnom čoveku. Pravi autor tih slika i crteža jeste nemački zarobljenik, slikar pod imenom Rudo Švarc, otkriva u najnovijem broju „Užičkog zbornika” konzervator-restaurator ovdašnjeg muzeja Marijana Nikolić.

Pisali smo u „Politici” 2009. godine o izložbi u ovom muzeju nazvanoj „Rudolf Švarc, arhitekta i slikar”, sa, kako je tada objašnjeno, njegovim delima nastalim u Užicu od 1944. do 1946. O tom Švarcu (1897–1961) rekli su u muzeju da je bio arhitekta, modelar, slikar. On je, po tada predočenim podacima, kao vojnik Vermahta 1944. pao partizanima u zarobljeništvo, te u ovom gradu radio uspele portrete narodnih heroja i prvoboraca, pejzaže. „Rudolf Švarc je bio arhitekta osobenog stila u projektovanju i gradnji katoličkih crkava, zbog koga je nosio nadimak Rajnski mističar”, rekoše u užičkom muzeju 2009. godine, poredeći kolorit njegovih portreta sa Rembrantovim koloritom. Dodali su da je Rudolf Švarc po povratku u Nemačku osmišljavao obnovu razorenog Kelna, te predavao na akademiji u Diseldorfu i imao arhitektonski biro.

Ali ispostavilo se da su u muzeju bili tada u zabludi. Saznanjima do kojih je došla Marijana Nikolić obelodanjuje se greška i ujedno razjašnjava pravi identitet tog nemačkog zarobljenika slikara. Ona najpre piše da Narodni muzej iz Užica u svojim zbirkama poseduje 11 ulja na platnu i crteže potpisane signaturom „R.Schwarz”.

 – Dugo se nije znalo ime autora tih slika. U arhivi Crvenog krsta iz 1945. piše Švarcovo ime Rudolf, što je istoričare umetnosti odvelo na pogrešan zaključak da je reč o nemačkom arhitekti Rudolfu Švarcu. Istina je drugačija. Arhitekta Švarc nikad nije bio na tlu Jugoslavije, već u zarobljeništvu u Francuskoj. Ime čoveka koji je slikao ta dela je Rudo Švarc. Umetnik čije se slike, pored našeg, čuvaju i u Istorijskom muzeju u Iraklionu na Kritu – navodi Marijana koja je do tih saznanja došla kontaktima s kritskim muzejem i Ingom Švarcem, sinom slikara Ruda.

Pravi autor rođen je 1906. u nemačkom Gebelu. Diplomirao je Rudo Švarc na poljoprivrednom koledžu i radio na institutu u Hiršbergu, završio kurs crtanja i fotografije, te godinu učio umetničku školu u Minhenu. Likovnom obrazovanju doprinela su mu i studijska putovanja po Evropi.

Kad je izbio Drugi svetski rat, kao vojnik Vermahta bio je u Nemačkoj, Poljskoj i na Kritu. Piše da nije bio čovek rata, da za šest godina nijedan hitac nije ispalio. Očaran Kritom, tu je 14 meseci s entuzijazmom stvarao slike i fotografije. Stariji sa ostrva pamte ga kao vojnika sa platnom koji skicira njihovu svakodnevicu. Naslikao je tu 18 ulja na platnu koja se sada čuvaju u posebnom arhivu kritskog muzeja, a kad je krenuo poneo je foto-album sa 461 stranicom, te obiman „Kritski kalendar” sa opisom ostrva i njegove kulture.

A kad je došao kraj nemačkom Rajhu, Rudo Švarc dospeva u zarobljeništvo u Užice. Tu je boravio 1945. i 1946. godine. – Švarc se verovatno brzo izdvojio svojim talentom koji ga je održao u životu. Radio je ovde ulja na platnu, akvarele i crteže. Narodni muzej u Užicu poseduje 11 ulja na platnu, od čega osam portreta narodnih heroja, tri pejzaža, crteže i jedan pastel – ističe Marijana Nikolić.

Zarobljenik je ovde pisao i dnevnik, na 23 strane sa 115 crteža opisao tadašnje Užice. Posle užičkog perioda celu 1947. proveo je na radu u rudniku kamenog uglja Jarando. Sledeće godine vratio se u Nemačku. Živeo je kao umetnik mirno u Laudenbahu, a umro avgusta 1983. godine. Za života i posthumno postavljeno je pet njegovih samostalnih izložbi, jedna ulica u Hepenhajmu nazvana je po njemu.

Rudo Švarc bi ostao nepoznat međunarodnoj javnosti da njegovi sinovi 2008. nisu donirali očeve dnevnike i crteže Istorijskom muzeju u Iraklionu na Kritu. „Bitna je odluka da poklonimo radove svog oca Kritu, jer znamo koliko su Vermaht i Nemci doneli patnje ostrvu”, rekao je tom prilikom slikarev sin Hajnc Švarc. A želja nas u Užicu je da se ovim prezentuje deo radova Ruda Švarca i užički muzej postavi na kulturnu mapu Evrope delima koja poseduje – ističe Marijana Nikolić, dodajući da Ingo Švarc namerava uskoro da poseti grad na Đetinji.

Politika / Branko Pejović

Ostavite odgovor

Komentari objavljeni na portalu PressLider nisu stav vlasnika, niti redakcije portala. Molimo Vas da prilikom komentarisanja tekstova ne koristite govor mržnje, pretnje, psovke, kao ni uvrede na verskoj, nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi. Zabranjeno je postavljanje reklamnih linkova, kao i pornografskog i politički ekstremnog sadržaja. Redakcija PressLider zadržava pravo da ne objavi komentare neprimerenog sadržaja, kao i one koji sadrže osvrt na nečiji privatan život i ličnost.

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *