„Uspomene Živorada Nastasijevića“

Gornji Milanovac – Muzej rudničko-takovskog kraja nedavno je objavio knjigu „Uspomene Živorada Nastasijevića“, gornjomilanovačkog slikara. Delo posvećeno jednom od najosobenijih srpskih slikara biće predstavljeno javnosti u ponedeljak, 12. decembra u 19 sati u Galeriji te ustanove.

unnamed

O Živoradu Nastasijeviću govoriće: Ljiljana Marković, istoričar umetnosti iz Gornjeg Milanovca, dr Miloš Timotijević, istoričar iz Čačka i Vladimir Dimitrijević, profesor književnosti iz Čačka. Knjigu su priredile Ana Bolović i Mirjana Glišović, a goste će u ime Muzeja pozdraviti Aleksandar Marušić, v.d. direktor ove ustanove kulture.

Živorad Nastasijević rođen je 1893. godine u Gornjem Milanovcu. Osnovno likovno obrazovanje stekao je u Umetničko-zanatskoj školi u Beogradu, kod profesora Marka Murata, a zatim odlazi na studije u Minhen. Po izbijanju Prvog svetskog rata kao dobrovoljac stupa u đački bataljon Drugog „gvozdenog“ puka Armije vojvode Stepe Stepanovića (čuvenih „1300 kaplara“). Posle prelaska Albanije, boravka na Krfu, Solunskog fronta, preležanog tifusa i oporavka u Grčkoj i Africi, postavljen je za ratnog slikara pri Vrhovnoj komandi. Živorad je 1920. godine otputovao u Pariz i upisao Académie de la Grande Chaumiére, u klasu profesora Kastelučija, gde će ostati do 1922. Bio je član više umetničkih udruženja (Lada, ULUS, Udruženje ratnih slikara i vajara, Proljetni salon) i umetničkih grupa (Slobodni umetnici, Četvorica, Šestorica). U srpskoj istoriji umetnosti najviše je upamćen kao jedan od osnivača Društva umetnika Zograf 1927. godine, koje je težilo da se, putem povezivanja tradicije sa savremenim duhom, ostvari moderan izraz autohtone srpske umetnosti.

Slikao je predele, pariske i beogradske motive, portrete, mrtve prirode, figuralne, ratne, mitološke, religiozne i istorijske kompozicije, kao i ilustracije knjiga i scenografije za opere. Uz ulje na platnu, posebno je negovao crtež i fresko tehniku.

 

PressLider

Ostavite odgovor

Komentari objavljeni na portalu PressLider nisu stav vlasnika, niti redakcije portala. Molimo Vas da prilikom komentarisanja tekstova ne koristite govor mržnje, pretnje, psovke, kao ni uvrede na verskoj, nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi. Zabranjeno je postavljanje reklamnih linkova, kao i pornografskog i politički ekstremnog sadržaja. Redakcija PressLider zadržava pravo da ne objavi komentare neprimerenog sadržaja, kao i one koji sadrže osvrt na nečiji privatan život i ličnost.

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *