„Miloš Veliki“ u ovoj godini u Miloševom zavičaju

Požega. – U požeškom selu Gornjoj Dobrinji rođen je knez Miloš Obrenović, tu je spomen-kompleks posvećen ovom vladaru. Od 2015. pred zgradom opštine Požega u centru varoši nalazi se veliki bronzani kip rodonačelnika dinastije Obrenovića. A do kraja ove godine, sudeći po najavama, i auto-put “Miloš Veliki“ dolazi u Požegu, u Milošev zavičaj.

Autoput Miloš Veliki, foto S.Jovičić

Deo te moderne saobraćajnice, koja centralnoj Srbiji zlata vredi, uveliko se gradi u ovom kraju, na deonici od Preljine ka Požegi dugoj oko 30 kilometara. Radove uspešno obavlja kineska kompanija “CCCC“.

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić nedavno je izjavio da će na Svetog Nikolu on otvoriti ovu deonicu auto-puta (dodajući da se odavde odmah potom gradnja nastavlja ka Boljarima). Prethodno je, tokom februarskog obilaska radova na tunelu Laz, ministar građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture Tomislav Momirović takođe najavio da će do kraja godine biti završena ova najzahtevnija deonica auto-puta “Miloš Veliki“.

Spomen kompleks Miloša Obrenovica u Gornjoj Dobrinji, foto S.Jovičić

Koliko je ona graditeljski zahtevna govori podatak predočen medijima iz CIP-a da je polovina deonice u tunelima, mostovima i nadvožnjacima, da se pravi u složenoj geološkoj građi i teška je za izvođenje. Prenosi se izjava da je u trupu ove deonice auto-puta predviđen 30 mostova (kao i pet mostova van auto-puta), šest nadvožnjaka u sklopu devijacija i četiri nadvožnjaka u sklopu petlji. Odavde će se gradnja auto-puta nastaviti u dva pravca: deonicom Požega-Boljare koja je veza ka Crnoj Gori, te deonicom Požega-Kotroman (čije je projektovanje u toku) koja je putna veza prema Sarajevu.

Koliko će “Miloš Veliki“ značiti za Milošev zavičaj vreme će da pokaže, s tim što su i sada ovde velika očekivanja. Savremena saobraćajnica dovodi investitore, privrednike, turiste, otvara priliku da požeški kraj brže krene putem razvoja. Već je minulog leta zabeleženo izraženije interesovanje posetilaca za knjaževu rodnu Gornju Dobrinju (dvadesetak kilometara od Požege), gde se nalazi spomen-kompleks sa spomenikom knjazu (napravljen 1990.), Miloševom zadužbinom crkvom Svetih apostola Petra i Pavla (iz 1822.), visokim zvonikom i očuvanim knjaževim čardakom.

Zgrada opstine Požega i pred njom spomenik knjazu Milošu, foto S. Jovičić

Ko, ipak, ne bi podalje od novog auto-puta, spomenik Milošu može videti i na trgu pred zgradom požeške opštine. Knjaz je 1832. utemeljio savremeni izgled Požege i dao joj status varoši. Ovaj bronzani kip postavljen je ovde 2015. tokom obeležavanja dva veka od početka Drugog srpskog ustanka. Otkrivajući spomenik knjazu tadašnji predsednik Srbije Tomislav Nikolić reče da je ova stara i lepa srpska varoš živi grad-spomenik Milošu Obrenoviću, vladaru čije je ime zlatnom pređom utkano u istoriju Srbije. – Knjaz je te davne 1832. osmislio kime naseliti i kako podići Požegu. Pa tako u novoosnovanu varoš dođoše učitelji i činovnici, stočari i klaničari, povrtari i voćari koji zapatiše čuvenu šljivu požegaču. Ova varoš je u Miloševo doba put Austrije i drugih zapadnoevropskih zemalja izvozila više mesa i proizvoda od šljiva nego li iko na Balkanu – istakao je na otkrivanju Miloševog spomenika u Požegi 2015. tadašnji predsednik Srbije.

(Objavila “Politika“ autor Branko Pejović)

Ostavite odgovor

Komentari objavljeni na portalu PressLider nisu stav vlasnika, niti redakcije portala. Molimo Vas da prilikom komentarisanja tekstova ne koristite govor mržnje, pretnje, psovke, kao ni uvrede na verskoj, nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi. Zabranjeno je postavljanje reklamnih linkova, kao i pornografskog i politički ekstremnog sadržaja. Redakcija PressLider zadržava pravo da ne objavi komentare neprimerenog sadržaja, kao i one koji sadrže osvrt na nečiji privatan život i ličnost.

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *