Knjiga o Žiči na jeziku dečjih srca

Čačak – Gradska biblioteka „Vladislav Petković Dis” učestvuje u svečanom proslavljanju osmovekovnog jubileja, kada je na saboru u Nikeji 1219. srpska crkva dobila autokefalnost i dostojanstvo, a Sveti Sava izabran za prvog srpskog arhiepiskopa. Ovaj događaj duboko je utkan u srpsku istoriju, kulturu i duhovnost, pa se čačanska Biblioteka organizacijom tri različita događaja priključila ovom obeležavanju.

O osam vekova autokefalnosti SPC i manastiru Žiča kao prvom centru srpske arhiepiskopije najpre su slušali najmlađi sugrađani, predškolci vrtića „Bambi”, „Sunce” i „Gimnazion”, kao i učenici drugog razreda OŠ „Dr Dragiša Mišović”.

Njima je u utorak, 8. oktobra u Velikoj sali Biblioteke predstavljena knjiga „Mala priča o velikoj Žiči” Miloja Radovića, pisca, pesnika i bibliotekara iz Kraljeva. „Mala priča o velikoj Žiči” je poema namenjena deci, a sastoji se od sedam pesama čije su teme: izgradnja Žiče, njeno nebesko poreklo, krunisanje Stefana Prvovenčanog, stradanje manastira u nekoliko navrata… Knjiga je izašla 2019. godine povodom osamsto godina autokefalnosti SPC i izgradnje manastira Žiče kao stožera srpske crkve, a uz blagoslov Njegovog preosveštenstva Episkopa žičkog, gospodina Justina.

Autor knjige Miloje Radović zahvalio je čačanskom domaćinu na ljubaznom pozivu rekavši da o ovoj svojoj knjizi prvi put govori u nekoj biblioteci. On je mališanima u publici čitao odlomke iz poeme trudeći se da im da dovoljno vremena da i oni pitaju ili odrecituju pripremljene pesme o Svetom Savi.

Mališane je ukratko o istorijatu manastira upoznala Nevena Petković, bibliotekar Odeljenja za decu i mlade, dok je o knjizi govorila glavni i odgovorni urednik izdanja Zorica Janković.

„Pisati za decu znači govoriti sve jezike sveta. Upravo to nam je Miloje Radović pokazao i ovom svojom poemom. Poznate, ali i manje poznate istorijske činjenice o postanku i opstanku manastira Žiče izneo nam je na uzvišen, poetsko-molitven način, a onda je svoju poemu nazvao malom pričom želeći da ukaže da je svaka priča o velikoj Žiči samo mali kamen u njenoj osmovekovnoj građevini”, rekla je ona.

„Mala priča o velikoj Žiči” je i izuzetna slikovnica za decu. Stihove Miloja Radovića oslikao je ikonopisac, slikar i ilustrator Bojan Miljković, a njegova izuzetna likovna rešenja učinila su priču o Žiči još upečatljivijom. Publika je ovom prilikom mogla da vidi i kompletnu izložbu ilustracija iz knjige u velikom formatu.

Nakon završene promocije, Miloje Radović otvorio je izložbu „800 godina autokefalnosti SPC” koja je smeštena na prizemlju i prvom spratu Biblioteke: u Odeljenju za decu i mlade, Pozajmnom odeljenju, Odeljenju stručne knjige i Zavičajnom odeljenju.

Prisutnima se pre toga obratio direktor Biblioteke, dr Bogdan Trifunović koji je rekao da je ovo netipična izložba koja se može videti u većem broju odeljenja, a da je tema kojom su se bavili bibliotekari veoma važna jer je „sticanje samostalnosti SPC utkana u naše kulturno biće i istoriju”.

U vitrinama su izložene knjige, neknjižna građa (karte, razglednice) iz postojećih fondova Biblioteke, a odnose se na Svetog Savu, Nemanjiće, manastir Žiču i dobijanje autokefalnosti, srpske crkve i manastire, početke srpske pismenosti, Ovčarsko-kablarske manastire itd.

Izložba „800 godina autokefalnosti” sadrži i slikovnice, ali i video-prezentaciju digitalizovanog Nikoljskog jevanđelja, te se trudi da komunicira sa posetiocima svih uzrasta. Izložbene postavke na ovu temu moći će da vide i posetioci Biblioteke u njenim izdvojenim odeljenjima u Mrčajevcima, Preljini, Prijevoru i Zablaću.

Obeležavanje ovog velikog jubileja SPC Biblioteka će zaokružiti predavanjem „Crkva i problem otuđenja savremenog čoveka” predavača o. Gojka Perovića, rektora Cetinjske bogoslovije, u četvrtak 10. oktobra u 19.30 časova u Velikoj sali Biblioteke.

PressLider / Biblioteka Čačak

Ostavite odgovor

Komentari objavljeni na portalu PressLider nisu stav vlasnika, niti redakcije portala. Molimo Vas da prilikom komentarisanja tekstova ne koristite govor mržnje, pretnje, psovke, kao ni uvrede na verskoj, nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi. Zabranjeno je postavljanje reklamnih linkova, kao i pornografskog i politički ekstremnog sadržaja. Redakcija PressLider zadržava pravo da ne objavi komentare neprimerenog sadržaja, kao i one koji sadrže osvrt na nečiji privatan život i ličnost.

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *